jarné novinky na sociálnych sieťach

Jarné novinky na sociálnych sieťach 2022

Kategórie: Články

Sociálne siete neustále aktualizujú svoje služby. Poďme sa pozrieť čo sa zmenilo v posledných mesiacoch na Instagrame, Facebooku, Pintereste či LinkedIne.

Rozdelenie feedu na Instagrame

Už od konca minulého roka CEO Instagramu Adam Mosseri informoval, že plánujú feed, našu Instagramovú nástenku, rozdeliť na 3 kategórie. Zámerom je, aby si ľudia mohli slobodne vybrať, ktoré účty budú sledovať aktívnejšie. Dve kategórie z troch budú radené chronologicky, teda podľa toho, kedy sú príspevky reálne vypublikované.

Aké sú kategórie feedu v súčasnosti?

Domov / Home

Nástenka, akú už poznáme, predtým známa ako Explore feed. Obsah nám algoritmus vyberá podľa toho, aké máme záujmy, čo sledujeme a čo nás zaujíma. 

Sledované / Following

Rovnako ako na starom Instagrame uvidíte príspevky od všetkých vašich sledovateľov v chronologickom poradí.

Obľúbené / Favourites

Nástenka, ktorá zoskupí všetky účty, ktorých nové príspevky určite nechcete zmeškať. Najviac používaná bude pre rodinných blízkych, priateľov, ale aj obľúbených tvorcov jednotlivých používateľov. Uistite sa, že vaši fanúšikovia vás do tohto zoznamu zaradia a môžete si byť istí, že takýmto fanúšikom predáte skôr a viac, ako používateľom, ktorí si vás nechajú v ostatných dvoch kategóriách.

Filmové pásy a.k.a. reels

Filmové pásy zaznamenali v minulom roku obrovský boom, no stále sú na vrchole v porovnaní s ostatnými formátmi na Instagrame. Tvorcovia z Instagramu ich neustále rozvíjajú a vedú tvorcov k tomu, aby ich používali čo najviac. Dôkazom je možnosť odpovedať na komentár pod reelom formou ďalšieho reel videa. Stačí, ak pri komentári ťuknete na tlačidlo s ikonou kamery a dostanete sa do rozhrania nového reel. 

Ďalšou novinkou je vytvorenie filmových pásov priamo v prostredí Facebooku. Vytvorenie reels nájdete v rovnakej sekcii ako vytvorenie stories, stačí si len v hornej lište prekliknúť možnosť na “reels”. Možnosti tvorby reels na Facebooku sú však limitujúcejšie ako pri Instagrame a najväčšou nevýhodou je chýbajúce ukladanie trendy hudby, ktorá často zabezpečí, že sa váš reel stáva virálnejším na Instagrame. Na Facebooku si však môžete vyberať z rôznych kategórií hudby podľa žánru či príležitosti.

Livestream na Instagrame

Livestreamy sa dajú plánovať. Stačí, ak vojdete do časti “Naživo/Live” a ťuknete na tlačidlo “Naplánovať”. Manuálne si môžete vpísať názov livestreamu a nastaviť čas začiatku livestreamu. Naplánovaný livestream sa vám automaticky uloží v BIO. V stories budete mať zároveň novú možnosť, a to použiť nálepku “naplánované”, kde môžete propagovať váš livestream a sledujúci majú možnosť zapnúť si pripomienku. Nezabudnite ich k tomu vyzvať.

Livesteram má však novinky aj v oblasti samotného streamovania. Tvorci z Instagramu prišli na to, že nie je úplne jednoduché byť spíkrom vlastného livestreamu a zároveň moderátorom, ktorý sa stará o komentáre. Práve preto vytvorili funkciu Live Moderator, ktorá umožňuje tvorcovi livestreamu zvoliť človeka, ktorý bude za komentáre zodpovedný. Funkciu môžete použiť po začatí livestreamu.

Nakupovanie na Pintereste 

Nakupovanie na sociálnych sieťach sa stáva čoraz väčšou realitou. Pinterest preto tiež zakladá Pinterest Shopping. Pri každom príspevku preto môžete použiť tlačidlo “Nakupovať” a fanúšikom tak umožníte nakúpiť bez toho, aby opustili Pinterest. Dôležité je však prepojenie s vašim e-shopom a vytvorenie katalógu produktov.

Newsletter na LinkedIne

Keďže na LinkedIn sa zdieľa množstvo obsahu, ktorý používatelia, častokrát členovia organizácií nestíhajú sledovať, vytvorili novinku – newsletter LinkedIn. S Newsletter LinkedIn teraz môžete publikovať opakujúce sa články na tému, ktorá je pre vašu značku najdôležitejšia. Vaši odberatelia dostanú upozornenie zakaždým, keď uverejníte svoj nový newsletter a LinkedIn tiež pošle jednorazové upozornenie všetkým sledovateľom vašej stránky, čo pomôže vášmu obsahu získať okamžité reakcie.

Sociálne siete neustále napredujú. Nezaspite na vavrínoch a napredujte s nimi. Ak neviete, ako môžete tieto novinky implementovať do vašej stratégie, napíšte mi. Rada vám pomôžem.

Vaša #socialspirit 💛

1

0 Comments

Ako udeliť prístup do Business Manager účtu ďalším tvorcom

Ako udeliť prístup do Business Manager účtu ďalším tvorcom

Ak chcete nechať spravovanie vašich sociálnych sietí profesionálovi, alebo potrebujete pomôcť s platenou reklamou, potrebujete udeliť čiastočný prístup do Business Managera ďalšiemu tvorcovi, prípadne agentúre. Ako na to? Prečítajte si tento stručný návod. Pred...

Trendy na sociálnych sieťach v roku 2024

Trendy na sociálnych sieťach v roku 2024

Rozkvet umelej inteligencie a jej nástrojov, pretlak obsahu na sociálnych sieťach, user-generated content, zábava a social selling. To všetko čaká sociálne siete v roku 2024. Poďme sa bližšie pozrieť na trendy, ktoré nás v novom roku neminú. Ktorá sociálna sieť bude v...

Jesenné novinky na Instagrame  2023

Jesenné novinky na Instagrame 2023

Audio nahrávok vo viacerých formátoch cez poznámky po carouselové príspevky. Ešte väčšie prepájanie používateľov a tvorcov cez spolutvorbu v kanáloch či označovanie. To všetko a ešte oveľa viac prináša Instagram v jesenných novinkách. Instagram je už aj zvuková...

Skutočne Facebook zomiera? Sociálna sieť kedysi a dnes

Skutočne Facebook zomiera? Sociálna sieť kedysi a dnes

Asi všetci sa zhodneme na tom, že Facebook od svojho vzniku prešiel enormnými zmenami. Marketéri, podnikatelia aj osobné značky sú pohrúžení do aktuálneho fungovania sociálnych sietí a ich budúcnosti, no skúsme sa na ne pozrieť z nadhľadu. Priblížme si cestu, ktorú...

9 zásad pri stories, ktoré prinášajú rast

9 zásad pri stories, ktoré prinášajú rast

Instagram stories sú s nami od roku 2016. Od svojho vzniku prešli už dlhú cestu – od nepoznanej novinky až po najzaujímavejší formát na Instagrame. Keď som si robila prieskum na mojom Instagrame, kam smerujú používatelia svoju pozornosť po vkročení na Instagram...

Jarné novinky na sociálnych sieťach v 2023

Jarné novinky na sociálnych sieťach v 2023

Sociálne siete sa neustále menia a niekedy je ťažké sledovať aktuálne trendy. V nasledujúcom článku som vám spísala až 11 prichádzajúcich, ale aj zabehnutých noviniek, ktoré momentálne hýbu svetom sociálnych sietí. Jarné novinky na sociálnych sieťach v 2023 sa týkajú...

Trendy na sociálnych sieťach v roku 2023

Trendy na sociálnych sieťach v roku 2023

Nano-ifnfluceneri, predplatné, krátky videoobsah, nižší engagement-rate, social commerce, to všetko bude mať v roku 2023 na sociálnych sieťach veľký význam. Poďme sa pozrieť na trendy, ktoré nás v novom roku čakajú.  Social media výzva roku 2023 ...

SOCIALSPIRIT.sk

Chcete vedieť viac
o sociálnych sieťach?

Stačí, ak začnete odoberať newsletter a celý vesmír sa spojí, aby ste o nich vedeli všetko.