ako nastaviť dvojitú verifikaciu

Prečo a ako nastaviť dvojitú verifikáciu na Instagrame?

Kategórie: Návody

Sociálne siete sa z roka na rok stávajú menej bezpečným miestom a uvedomujú si to aj jeho tvorcovia. Preto už v roku 2018 Instagram zaviedol možnosť dvojitej verifikácie, inak nazývanej aj dvojfaktorové overenie.

Bezpečnosť na sociálnych sieťach kedysi

Každý z nás sa na ktorúkoľvek sociálnu sieť registruje s vyplnením základným osobných údajov ako meno, vek, e-mail. Častokrát sa do rôznych appiek prihlasujeme cez Google mail alebo Facebook a naše informácie sa vyplnia automaticky. Na jednej strane je to obrovský „zjednodušovák“, no na strane druhej aj varovný prst, ktorý nám hovorí, že by sme mali byť opatrnejší a dávať na svoje údaje pozor.

V minulosti sme to robili výberom tzv. silného hesla, ktoré pozostávalo z aspoň jedného veľkého písmena, jedného čísla a jedného znaku. Dnes to už však nestačí. Nech sú heslá akokoľvek silné, stále je možnosť, že sa nám niekto do účtu nabúra. Hovorí sa, že dokonca nie je otázkou „či sa na môj účet niekto nabúra?“ ale skôr „Kedy sa mi niekto nabúra do účtu?“ A verte mi, nebude na to potrebovať špeciálny dôvod.

Bezpečnosť na sociálnych sieťach dnes

Vo svete sa dvojfaktorové overenie používa už bežne, no na Slovensku ešte stále nájdeme účty na sociálnych sieťach, ktoré nie sú zabezpečené. Ak sa táto veta vzťahuje aj na vás, zmeňte to čím skôr. Netrvá to dlho, no môžete tým zachrániť budúcnosť vašich údajov i celého účtu.

V prípade, že na sociálnych sieťach podnikáte, dvojitá verifikácia je nutnosťou a základom aj pri práci s Business managerom, kde vkladáte okrem iného aj údaje z vašej platobnej karty.

Čo je dvojfaktorové overenie?

Dvojfaktorové overenie nám zabezpečí účty prostredníctvom dvoch vstupov: nášho hesla a nášho zariadenia. Keď si nastavíte dvojitú verifikáciu, v momente, kedy sa do vášho účtu prihlásite z nového nepoznaného zariadenia, príde vám overovací kód formou SMS, telefonicky alebo prostredníctvom overovacích aplikácií. Po nastavení dvojfaktorovej verifikácie bude toto overovanie prebiehať vždy pri prihlásení z nového zariadenia alebo v prípade pripojenia z novej Wifi adresy. Môžete však zvoliť „zapamätať si“ a už sa vám to pri danom zariadení, resp. sieti nezobrazí.

Nastavenie dvojitého overenia na Instagrame

Na svojom Instagram profile v pravom hornom rohu ťuknite na tri čiarky znázorňujúce menu. Ťuknite na „Nastavenia“ a následne na „Zabezpečenie“. Na obrazovke sa vám zobrazí sekcia zabezpečenia a vy ťuknete na tlačidlo „Dvojstupňové overenie“.

Postup: Nastavenia – Zabezpečenie – Dvojstupňové overenie

Automaticky sa vám na obrazovke zobrazí ikonka hovoriaca „Zvýšte zabezpečenie svojho účtu“. Ťuknutím na tlačidlo „Začať“ sa dostávate do druhej fázy nastavenia dvojstupňového overenia, kde si môžete zvoliť metódu zabezpečenia. To znamená, že si môžete vybrať ako chcete, aby vám systém zasielal bezpečnostné kódy. Máte dve možnosti, a to buď prostredníctvom overovacej aplikácie alebo prostredníctvom SMS na číslo, ktoré máte uvedené na svojom Instagram profile.

Postup: Dvojstupňové overenie – Zvoľte metódu zabezpečenia – Potvrdzovací kód

Instagram momentálne odporúča overovacie aplikácie, avšak nie všetky mobilné zariadenia takéto aplikácie majú a niekedy je nutné si ich stiahnuť, a preto je stále najjednoduchšia metóda zabezpečenia cez zasielanie bezpečnostných kódov formou SMS.

Ak si zvolíte túto možnosť, do pár sekúnd vám príde 6-miestny kód, ktorý môžete skopírovať do aplikácie Instagramu. Pozor, ak urobíte chybu, opätovne môžete požiadať o zaslanie kódu až o 60 sekúnd.

Postup: Potvrdenie – Záložné kódy – Dvojstupňové overenie je zapnuté

Ak sa vám podarilo úspešne zadať kód, na obrazovke sa vám automaticky zobrazí „Dvojstupňové overenie je zapnuté“. Ak ťuknete na tlačidlo „ďalej“, dostanete sa k záložným kódom, ktoré zvyšujú zabezpečenie vášho účtu. Uchovajte si ich na bezpečnom mieste, ak by ste ich museli použiť napríklad v prípade straty telefónu.

Po ťuknutí na tlačidlo „Hotovo“ sa vám na obrazovke zobrazí vybraná metóda overenia (v našom prípade SMS) s vašim telefónnym číslom, na ktoré vám kódy budú zasielané.

Verím, že vám tento stručný návod pomôže predísť akýmkoľvek nepríjemnostiam s bezpečnosťou a citlivými údajmi. Dajte mi vedieť, či sa vám podarilo úspešne nastaviť dvojitú verifikáciu a nezabudnite označiť na Instagrame @socialspirit.sk a pochváliť sa, že máte svoj Instagram účet zabezpečený.

Vaša #socialspirit 💛

1

0 Comments

Ako udeliť prístup do Business Manager účtu ďalším tvorcom

Ako udeliť prístup do Business Manager účtu ďalším tvorcom

Ak chcete nechať spravovanie vašich sociálnych sietí profesionálovi, alebo potrebujete pomôcť s platenou reklamou, potrebujete udeliť čiastočný prístup do Business Managera ďalšiemu tvorcovi, prípadne agentúre. Ako na to? Prečítajte si tento stručný návod. Pred...

Trendy na sociálnych sieťach v roku 2024

Trendy na sociálnych sieťach v roku 2024

Rozkvet umelej inteligencie a jej nástrojov, pretlak obsahu na sociálnych sieťach, user-generated content, zábava a social selling. To všetko čaká sociálne siete v roku 2024. Poďme sa bližšie pozrieť na trendy, ktoré nás v novom roku neminú. Ktorá sociálna sieť bude v...

Jesenné novinky na Instagrame  2023

Jesenné novinky na Instagrame 2023

Audio nahrávok vo viacerých formátoch cez poznámky po carouselové príspevky. Ešte väčšie prepájanie používateľov a tvorcov cez spolutvorbu v kanáloch či označovanie. To všetko a ešte oveľa viac prináša Instagram v jesenných novinkách. Instagram je už aj zvuková...

Skutočne Facebook zomiera? Sociálna sieť kedysi a dnes

Skutočne Facebook zomiera? Sociálna sieť kedysi a dnes

Asi všetci sa zhodneme na tom, že Facebook od svojho vzniku prešiel enormnými zmenami. Marketéri, podnikatelia aj osobné značky sú pohrúžení do aktuálneho fungovania sociálnych sietí a ich budúcnosti, no skúsme sa na ne pozrieť z nadhľadu. Priblížme si cestu, ktorú...

9 zásad pri stories, ktoré prinášajú rast

9 zásad pri stories, ktoré prinášajú rast

Instagram stories sú s nami od roku 2016. Od svojho vzniku prešli už dlhú cestu – od nepoznanej novinky až po najzaujímavejší formát na Instagrame. Keď som si robila prieskum na mojom Instagrame, kam smerujú používatelia svoju pozornosť po vkročení na Instagram...

Jarné novinky na sociálnych sieťach v 2023

Jarné novinky na sociálnych sieťach v 2023

Sociálne siete sa neustále menia a niekedy je ťažké sledovať aktuálne trendy. V nasledujúcom článku som vám spísala až 11 prichádzajúcich, ale aj zabehnutých noviniek, ktoré momentálne hýbu svetom sociálnych sietí. Jarné novinky na sociálnych sieťach v 2023 sa týkajú...

Trendy na sociálnych sieťach v roku 2023

Trendy na sociálnych sieťach v roku 2023

Nano-ifnfluceneri, predplatné, krátky videoobsah, nižší engagement-rate, social commerce, to všetko bude mať v roku 2023 na sociálnych sieťach veľký význam. Poďme sa pozrieť na trendy, ktoré nás v novom roku čakajú.  Social media výzva roku 2023 ...

SOCIALSPIRIT.sk

Chcete vedieť viac
o sociálnych sieťach?

Stačí, ak začnete odoberať newsletter a celý vesmír sa spojí, aby ste o nich vedeli všetko.